2013. február 1., péntek

A bőr öregkori visszafejlődése (involúció)



Az öregedés természetes élettani folyamat, ami a születéssel kezdődik.
Ez egyformán vonatkozik minden élőlényre.

Ahogyan a fejlődés és a növekedés időszaka szakaszokra osztható, így a szervezet öregedésének, leépülésének is megvannak a jellegzetes periódusai:

A CSECSEMŐKOR a bőr fejlődésének és növekedésének időszaka, amikor még a bőr legkevésbé ellenálló, mert nem rendelkezik kialakult védekező mechanizmussal, ám a környezet ahol él ökológiai szempontból nem megfelelő, még kevésbé steril.
Az emberi bőr fejlődésének ez az időszaka jár legtöbb kockázattal. Az életnek ebben a szakaszában az összes szerv közül a bőr igényel legtöbb figyelmet. Kizárólag megfelelő táplálással, maximális higiéniával, következetes ápolással lehetséges biztosítani a bőr szabályos növekedésének és fejlődésének feltételeit.
Figyelmen kívül hagyni a bőr igényeit ebben a korban, biztosan maga után vonja annak megbetegedését és korai öregedését az élet későbbi időszakában. Az, hogy milyen szervrendszerré fejlődik a csecsemő bőre, közvetlenül és kizárólag a szülők lelkiismeretétől függ!


ADOLESZCENS PERIÓDUS, 14 - től, 20 éves korig.
A pubertáskorban a bőr állapota ok - okozati összefüggésben van az élet előző szakaszával. Az erőteljes hormontermelés felgyorsítja a faggyúmirigyek működését, így sokkal több faggyút (sebum) termelnek.
Az ápolatlan bőr kevésbé ellenálló és megbetegszik (eldugult faggyúmirigyek - comedo, pörsenések, pattanások - pústul a, faggyúciszták, tályog, kelés - abseessus).
A bőrhámlás elsődleges okozója a fokozott faggyútermelés, a másodlagos okozók pedig a baktériumok.Az adoleszcens időszak egyik legfontosabb szakasz az ember fejlődésében. Ekkor formálódik a személyisége.
A kóros faggyúmirigy működés okozta bőrhámlással elcsúfított szép, egészséges külső, ledönti a fiatalság szépségbe vetett hitét. Megkeseríti a tinédzserek életét, a nőiesség béklyójává válik.
Gyógyítással vagy anélkül, ez a bőrbetegség enyhül a 30. életév felé haladva, de a hegek megmaradnak.

A 20 és 30 ÉV KÖZÖTT a faggyúmirigyek továbbra is ellenőrizetlenül működnek, rendszerint túlzott a faggyúkiválasztás. A faggyú befedi az egész bőrfelületet és a hajat, kitágítja a bőr pórusait.
A testi külső elhanyagoltan, betegesen néz ki, ez az állapot további pszicho - szomatikus (lelki — testi) krízisekhez vezet.

A 30 és 40 ÉV KÖZÖTT a bőr kezd reagálni a vegyszerekre, műanyagokra, napfényre, stb. , és megjelennek az első ráncok.
A ráncok, az őszülő hajszálak álcázására, ebben az időszakban kezdődik a dekoratív kozmetikumok és a hajfesték használata. A bőr ápolása helyett a hibák elrejtése, „álarc használata" kerül előtérbe, és mi sem természetesebb, smink nélkül a bőr élettelen, a haj szalmához hasonlít a vegyszerektől, a küllem öreges.

A 40 ÉV UTÁN következik az érett bőr korszaka.
Csökken a faggyú - és izzadságkiválasztás . a hidro - lipid védőréteg eltűnik. A bőr veszíti a védekező képességét, emiatt érzékennyé válik.
Ebben az időszakban megszűnik a hormonkiválasztás (ösztrogén, progeszteron), amelyek közvetlenül termelik a kollagént és elasztint. A bőr nem képes tovább a víz megtartására, petyhüdtté válik, megereszkedik, kiszárad.Ez az az időszak amikor a vérkeringés elégtelenné válik (atero- és arterioszklerózis). A bőr nem kap elég táplálékot, a bőrszövet nem újul, mind vékonyabbá válik, ráncosodik, redősödik. Kifakul, szürkésfehér színűvé válik.
A sejtképződés drasztikusan lecsökken. Kevés fiatal sejt mellett, nagyszámú elhalt szarurétegsejt és elszarusodott hámsejt lerakódásai képződnek. A körmök megvastagodnak, esetenként belenőnek a húsba.
A haj száraz, törékeny és ritkul.Ezek a fázisai a bőröregedésnek, ami elkerülhetetlen folyamat és a bekövetkezte nem iktatható ki, de elhalasztható. A rendszeres bőrápolás egyetlen biztos útja az időskori gondok elkerülésének, enyhítésének, de az ápolást jóval előbb el kell kezdeni.A bőr öregedését nem csak az évek múlása befolyásolja.

Életünket az öregedést gyorsító tényezők egész sora kíséri végig: 

A SZABAD GYÖKÖK igen agresszív kémiai anyagok, amelyek az összes szervnek, így a bőrnek is, a gyors öregedését váltják ki. Lerombolják a sejtmembránt és a sejtek genetikai bázisát - a DNS-molekulát.
Elmondható tehát, hogy a szabad gyökök fő felelősei a szervezet lelki és testi leépülésének, az öregedés felgyorsulásának.A szabad gyökök a szervezetben képződnek a metabolikus folyamatok (emésztés) során.
Az egészséges szervezet, azonban, antioxidánsokat termel, amelyek semlegesítik a szabad gyökök káros hatását. Az idősebb emberek beteg szervezete és a környezeti hatások (UV- és X- sugarak, stressz) csökkentik a képességet antioxidánsok képzésére, ezért azokat táplálékkal kell bejuttatni a szervezetbe, a bőrbe pedig kozmetikumokkal is.A leghatékonyabb antioxidánsok a béta karotén (A-provitamin), C-vitamin (aszkorbinsav), E-vitamin (tokoferol) és a szelén.

ÖREGÍTŐ NAPFÉNY: Az életet adó napfénnyel együtt öregítő és károsító U V- sugarak érik a bőrt. Erős napfény hatására:csökken a bőr nedvességtartalma, mert dehidrálódik,megsemmisülnek a kollagént termelő fibroblasztok (a rostos kötőszövet képzősejtje),felerősödik az elszarusodás - a keratózis (a felhám szarurétegsejtjeinek kóros megnagyobbodása), a bőrerősen hámlik, bőrfoltosodás jelentkezik, esetenként bőrrák!
A UVA- sugarak, hosszú napozást követően, utóhatásuk révén károsítják a bőrt. Árnyékolt helyen veszélytelenek, sötétítik a pigmentációt, a bőr és a haj festékanyagát (melanin).
Az UVB- sugarak, a káros hatásuk mellett, pozitívan befolyásolják a szőrzet festékanyagának (melanin) képződését a festékanyagképző sejtben (melanocit) és a D - provitamint, D - vitaminná szintetizálják.
A huzamosabb, közvetlen napozás hatására a bőr kipirul, leég, napfény okozta foltok jelennek meg rajta, esetenként bőrrák.
Az UVC- sugarak igen rövidek és nem jutnak el az emberi testig.

Az IPARI KOZMETIKUMOK szintén a bőrbetegségek és a bőröregedés kiváltói, serkentői. A laboratóriumokban gyártott festékeket, illatanyagokat, tartósítószereket, additíveket  emulgátorokat az emberi bőr nem tűri tovább. Az ipari műkozmetikumok hatása a bőrre vészesebb a szabad gyökök hatásánál, mert a bőrön okozott „hibák" nehezebben kezelhetők, javíthatók.
A modern kozmetikai termékek a természet felé fordultak, mivel az gyártja a legjobb kozmetikumokat a veszélyeztetett emberi bőrre.
Az idő nem állítható meg. Könyörtelenül múlik. Minden elszállt év kihat a test szöveteinek és szerveinek fáradtságára, elhasználódottságára.
Az öregedés mindannyiunk közös sorsa... „Épp, hogy sikerült megszabadulnom a pattanásaimtól - megjelentek az első ráncaim" panaszkodnak a tegnapi tinédzserek.
Az első redőkkel veszítjük az önbizalmunkat is, a fiatalabbak - akik mindent jobban tudnak - lebecsülésének tárgyává válunk. A fiatalok örök dacolását, a „szépek terrorját" nem lehet megállítani.

Egyedül ápolással érhető él a tartósan JÓ TESTI ÁLLAPOT, SZÉP KÜLLEM.
JÓL NÉZNI KI nem csak a gazdagok, tehetősek kiváltsága. Nem örökölhető. ÁPOLÁSSAL érhető el, de nem csak azzal.

Öt „apró titka" van a szép és jó testi-lelki állapotnak: 

  • a megfelelő ápolás, 
  • az elegendő alvás, 
  • a testi-lelki egyensúly, 
  • a fizikai aktivitás, 
  • a bőr- és testápolás. 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése